Triumfalni sprejem regenta Aleksandra v Sloveniji

Regent Aleksander Karađorđevič se je konec junija 1920 podal na svoj prvi uradni obisk hrvaških in slovenskih krajev. Najprej je obiskal Zagreb, nato se je ustavil v Ljubljani, na Bledu, v Tržiču, Kranju, Celju in na koncu Mariboru. V Ljubljano je z dvornim vlakom in številnim spremstvom prispel 26. junija, nekaj minut pred pol šesto uro zvečer.

Na peronu ga je pričakala številna delegacija, z deželnim predsednikom dr. Jankom Brejcem na čelu. V imenu Mestne občine Ljubljana sta ga pozdravila župan dr. Ivan Tavčar in njegova žena Franja. Po pozdravnem nagovoru se je regent Aleksander odpeljal v središče mesta. (SI_ZAL_LJU/0342, Zbirka fotografij, A5-075-021)

Regent odhaja iz univerze

V časopisu Slovenski narod so Aleksandra opisali kot zagorelega, simpatičnega mladeniča, vitke postave, v Slovencu pa kot lepega, zagorelega, črnolasega mladeniča. (SI_ZAL_LJU/0342, Zbirka fotografij, A5-075-043)

Deželna vlada

V mestu ga je pričakala nepregledna množica ljudi. Ob cesti, od železniške postaje do gledališča, so stali različni vojaški polki, predstavniki najrazličnejših društev in dobrovoljcev, skupine deklet v narodnih nošah ter šolarji z zastavicami. Na fotografiji je sprevod članic Sokola in zbrana množica pred poslopjem Deželne vlade. (SI_ZAL_LJU/0342, Zbirka fotografij, A5-075-024)

Univerza

Na balkonu ljubljanske univerze ga je pozdravil rektor dr. Josip Plemelj, ki je bil ob tej priložnosti odlikovan z Redom sv. Save. (SI_ZAL_LJU/0342, Zbirka fotografij, A5-075-016)

Ljubljana je bila za to priložnost praznično okrašena. V mestu so bili postavljeni številni mlaji, po vseh hišah so gorele luči. Tudi vse pomembnejše mestne zgradbe so bile praznično razsvetljene.

Drugi dan obiska je Aleksander obiskal in si ogledal številne ljubljanske kulturne ustanove, zavode in šole ter cerkve. Ob treh popoldne je v dvorani Deželne vlade sprejel zastopnike kulturnih, političnih, strokovnih ter gospodarskih organizacij in društev. Tretji dan je obisk nadaljeval na Gorenjskem. Najprej se je peljal skozi Šiško, Šentvid in Medvode v Kranj, kjer je naredil krajši postanek. Pot je nadaljeval skozi Naklo in Lesce proti Bledu. Na koncu je obiskal še Tržič in se nato vrnil v Ljubljano. Naslednji dan, 29. julija 1920, se je z avtomobilom odpeljal v Celje in Maribor, od koder se je z dvornim vlakom vrnil v Beograd.

Izpred vladne palače je prestolonaslednikov avto proti Gorenjski odpeljal ob devetih zjutraj. Na fotografiji sedi zadaj in pozdravlja množice. Poleg njega je dr. Janko Brejc, predsednik deželne vlade . (SI_ZAL_LJU/0342, Zbirka fotografij, A5-075-001)

Izpred vladne palače je prestolonaslednikov avto proti Gorenjski odpeljal ob devetih zjutraj. Na fotografiji sedi zadaj in pozdravlja množice. Poleg njega je dr. Janko Brejc, predsednik deželne vlade. (SI_ZAL_LJU/0342, Zbirka fotografij, A5-075-001)

V vseh krajih, ki jih je obiskal, so mu pripravili veličastne sprejeme in ga ob petju himne pričakali v cvetju, zelenju in zastavah. Občinski veljaki so mu namenili pozdravne govore, med njimi tudi Ferdinand Polak, kranjski župan. (SI_ZAL_KRA/0002, t. e. 152, a. e. 1571)