V gradivih arhivov in knjižnic se skrivajo zanimive zgodbe, ki so pomembne za identiteto mesta in njegovih meščanov in meščank. Odkrivamo točke kulturne dediščine, ki je nekdaj igrala pomembno vlogo, danes pa že skorajda utonila v pozabo. Pri tem knjižnice in arhivi združimo moči, saj tako lahko predstavimo več plasti dediščinske zgodbe. 

O RAZSTAVI

V devetdesetih letih je v Sloveniji prišlo do povečanega trenda ukinjanja uspešnih podjetij. To je za arhive pomenilo, da so bili primorani v svoje arhivske depoje prevzemati gradivo, ki so ga ustvarjala podjetja. Pri tem je šlo predvsem za  prevzemanje tistega gradiva, ki je bilo povezano s pravicami zaposlenih do uveljavljanja delovne dobe in drugih. Tako je tudi Zgodovinski arhiv Ljubljana postopoma prevzel skoraj 93 tekočih metrov arhivskega gradiva nekdanjega podjetja Litostroj, ki zajema spisovno gradivo, fotografije in filme. 

Gradivo odseva duh časa, v katerem je podjetje delovalo in pripoveduje zgodbo ustanove in posameznikov v njej. Na razstavi želimo prikazati začetek in zaton Litostroja, nekdanjega gospodarskega giganta, ki ni zaznamoval samo Ljubljane in širšega slovenskega in nekdanjega jugoslovanskega prostora, temveč je s svojim delovanjem  vtisnil nepozaben pečat v 22 državah vseh celin, v katerih lahko še danes vidimo rezultate njegovega delovanja.

Skozi prikazano arhivsko gradivo se zrcali vsa pestrost in raznolikost dejavnosti Litostroja, obenem pa tudi sledi preteklih dogodkov in načina življenja in udejstvovanja delavstva.

Zgodb pa ne pripoveduje samo arhivsko, temveč tudi knjižnično gradivo. V Slovanski knjižnici – Centru za domoznanstvo Mestne knjižnice Ljubljana, hranijo glasilo delovne organizacije Litostroj, ki je pomemben vir informacij o delu in družbenopolitičnem ter družabnem dogajanju tovarne Litostroj. V letih 2023 in 2024 so v sodelovanju z NUK in finančno podporo Ministrstva za kulturo izpeljali projekt digitalizacije vseh številk tega glasila, ki so sedaj prosto dostopne na Digitalni knjižnici Slovenije. 

V okviru razstave bomo v Mestni knjižnici Ljubljana do konca letošnjega leta zbrali tudi pričevanja še živečih posameznikov, ki so s svojim delom pred mnogimi leti zaznamovali obstoj tega gospodarskega giganta. Osebne zgodbe nekdanjih zaposlenih TZ Litostroj bodo predstavljene na spletnem domoznanskem portalu Kamra. (Ta portal denimo že gosti dobro obiskane podobne vsebine kulturne dediščine nekdanje Tovarne avtomobilov in motorjev Maribor (TAM) v pripravi Mariborske knjižnice in tamkajšnjih partnerskih ustanov.)

Zgodovinski arhiv Ljubljana in Mestna knjižnica Ljubljana bosta v okviru razstave, predvidoma ob njenem zaključku predstavila tudi razstavni katalog z bogatim slikovnim gradivom.

 

Prilagoditev pisave